Menu

Tribute to Creedence Clearwater Revival

25 czerwca 2018 - Wydarzenia
Tribute to Creedence Clearwater Revival

21 lipca godz 18.00 Amfiteatr

CCR wszyscy to znamy tylko o tym nie wiemy.

Creedence Clearwater Revival to amerykańska grupa rockowa powstała w 1967r. Wcześniej muzycy grupy  występowali pod nazwa The Blue Velvets. W 1967 dwóch muzyków grupy zostało powołanych do wojska na 6 miesięcy. Mieli szczęście, że nie trafili do Wietnamy tylko do straży przybrzeżnej. Po powrocie do cywila zajęli się muzyką na serio i zmienili nazwę na Creedence Clearwater Revival. Sukces przyszedł błyskawicznie. Każda płyta szybko stawała się złotą. Podstawą tego sukcesu był talent kompozytorski Johna Fogertego lidera grupy , ale także niezmienna energia bijąca z ich muzyki. Słysząc muzykę CCR nawet najbardziej zatwardziały przeciwnik rock and rolla zaczyna poruszać do rytmu nogą. Muzyka CCR ma jeszcze jedną ważna zaletę jest ponadczasowa , dlatego dzisiaj brzmi tak samo dobrze jak w momencie nagrywania. Świadczy o tym sporządzony wiele lat po rozpadzie grupy zestawienie  500 najlepszych płyt rocka według magazynu Rolling Stone gdzie Best of CCR ( autorzy zestawienia nie mogli zdecydować się na żadną płytę katalogową, bo na każdej było dużo przebojów) znalazła się na znakomitym 59 miejscu zestawienia.

Zespół rozpadł się w 1972 roku. Dopiero po rozwiązaniu grupy uwidocznił się fenomen ich muzyki, która stała się częścią składową kultury popularnej. Właśnie to skłoniło organizatorów Augustowskiego Blues Maratonu do przybliżenia tego zjawiska publiczności augustowskiego festiwalu. Fenomen CCR to wykorzystywanie ich muzyki przez innych wykonawców na własnych płytach i koncertach. Sprawdziłem tylko kilka utworów wykonywanych przez CCR i wyniki przeszły nawet moje oczekiwania.

  1. Piosenkę „Proud Mary” wykonywała Beyonce, Tina Turner i Rod Stewart.
  2. Własną wersję utworu „I Put on spell on you” stworzyli Annie Lennox ( Eurytmics), Nina Simone, Josse Stone, Garou, Joe Cocker, i Brayan Ferry lider Roxy Music. Utwór ten nie jest co prawda autorstwa CCR , ale wersja proponowana przez zespół jest chyba najbardziej znana.
  3. Dynamiczny „Fortunate Son” został dołączony do koncertowej set listy przez Pearl jam i Foo Fighters.
  4. „ Z kolei balladowy „Have you even seen the rain” wykonywali Smokie, Joan Jett i wielka gwiazda lat 90- tych R.E.M.,
  5. Z utworem „Bad moon rising” zmierzyli się The Killers, Nirvana, i Type o negative.
  6. Fantastyczne wersje „Born on The Bayou „ wykonali Foo Fighters i Michael Schenker z grupą Ratt,
  7. Piosenka „Up Around the band” zasiliła repertuar Sheryl Crow, Eltona Johna i fińskiego wymiatacza, który gościł w latach 80 tych w Polsce – zespołu Hanoi Rocks,
  8. Na koniec utwór „Travellin Band” , który zagrali Def Leppard i Jon Bon Jovi

Musi być cos wyjątkowego w Muzyce CCR gdy chcą ja grać różni artyści  począwszy od Eltona Johna do Pearl Jam i Nirvany.

Często z muzyki CCR korzystali też twórcy filmowi i telewizyjni. Wymienianie telewizyjnych przykładów wykorzystanie muzyki CCR przekraczałoby rozmiary artykułu dlatego ograniczę się do wymienienia  trzech bardzo ważnych filmów kinowych gdzie w ścieżce dźwiękowej użyto muzyki CCR. Pierwszym jest „Czas Apokalipsy” gdzie w scenie koncertu dla oddziału wojskowego w dżungli użyto utworu Suzie Q w wersji CCR. Utwory CCR stosowane są w scenach walk w  filmach „ Pluton” i „Forrest Gump”. Dodatkowo utwory CCR wykorzystuje się do podkładu muzycznego w grach komputerowych  min w „Call of duty”

Najoryginalniej wykorzystują muzykę CCR kibice szkockiej drużyny piłkarskiej Dundee United, którzy gdy ich drużyna strzela bramkę na własnym boisku śpiewają chóralnie piosenkę CCR „Up around the band”

Na augustowskie sceny muzykę CCR wprowadzili muzyce zespołu Seven B, który wykonywali „ Proud mary” i „Blue boy”.

Wybór muzyków , którzy wykonają utwory CCR nie mógł być przypadkowy. Musieli to być muzycy, których znamy i którzy są prawdziwymi wojownikami sceny.  Pierwszy zaproszenie przyjął Makar & Children of the Corns, ale nie chciał zagrać sztandarowego wykonania „ Blue boy” gdyż utwór ten grali z Gienkiem Loską. Wybrał inny repertuar sam CCR- owski dynamit. Po jego występie trzeba będzie chłodzić scenę augustowskiego amfiteatru. Przed nim wystąpi Marek Tymkoff trio wzmocnione  harmonijkarzem Tomkiem Kamińskim.  Jako trzeci z repertuarem CCR zmierzy się trójmiejski  Cotton wing. Koncert zakończy Joanna Knitter wraz z Blues & Folk Connection. Każdy set będzie trwał około 30 minut. Całość zakończy wielki finał, w który wystąpią przedstawiciel wszystkich zespołów.

Mamy nadzieję, że słuchacze będą się dobrze bawili , gdyż pamiętamy, że ABM jest  letnim festiwalem, który pokazuje  pogodną stronę  muzyki bluesowej i około bluesowej.

Proszę pamiętać ,ze finałowy koncert rozpoczyna się wcześniej niż zwykle czyli o godzinie 18.00.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *