Menu

British Invasion w Augustowie

27 czerwca 2019 - Wydarzenia
British Invasion w Augustowie

Pomysł na finałowy koncert tegorocznego Blue Maratonu, który odbędzie się 20 lipca 2019r  wynikł z rozmów z Keithem Thompsonem podczas poprzedniej imprezy. Rozmawialiśmy o płycie Joe Bonamassy „ British Blues Explosion” na której gitarzysta nawiązuje do kanonicznych bluesów wykonywanych przez brytyjskich bluesmanów min przez Led Zeppelin i Jeffa Becka. Padł pomysł żeby Keith zaprosił swoich  brytyjskich muzycznych kolegów, którzy wykonają  podobny koncert poświęcony brytyjskiej muzyce z lat 60 tych i 70 tych ze szczególnym naciskiem na  wykonawców bluesowych. Keith wyjaśnił ,że ci dobrze znani  koledzy znacznie przekroczą budżet imprezy , a dostępni cenowo chociaż są znakomitymi muzykami to będą całkowicie nieznani dla publiczności festiwalu. Stempel brytyjskości poprzez mój udział w projekcie już macie powiedział Keith. Znajdźcie rozpoznawalnych artystów polskich i namówcie ich na ten projekt. Koncert miał składać się z trzech setów. Czyli potrzebowaliśmy dwóch artystów, którzy z zespołami lub solowo zgodzą się uczestniczyć w naszym koncercie finałowym. Łatwo było powiedzieć trudniej znaleźć. Pozyskanie artysty do takiego projektu to dołożenie mu pracy extra za którą dostanie zapłatę tylko raz. Keith miał najłatwiej gdyż wiele ze standardów brytyjskiego blues rocka wykonuje ze swoim zespołem. Po kilku pudłach udało nam się namówić do udziału w koncercie Bartka Sosnowskiego. Wiele osób powie, że jest to artysta nieznany . Faktycznie  jego kariera solowa zaczęła się rok temu gdy kompletnie nieznany gitarzysta i wokalista umieścił swoje utwory na liście przebojów Trójki. Od tej pory zaczął być rozpoznawalny. Po roku od swego startu jest chyba jedynym artystą w Polsce, który wystąpi w Blues Challenge na suwalskim Blues Festiwalu i na Męskim Graniu. Wszyscy wiedzą ,ze dołączenie do ekipy Męskiego Grania  na polskiej scenie muzycznej jest  dowodem  sukcesu artysty. Bartek Sosnowski zrobił taki wynik w rok. Owszem nie jest jeszcze postacią porównywalną na polskiej scenie z Organkiem czy Zalewskim , ale tempo w którym zmierza na szczyt jest bardzo szybkie.

Pozyskaliśmy  również do naszego projektu gitarzystę i wokalistę Wojciecha Cugowskiego. Repertuar zespołu Bracia w którym występowała z bratem Piotrem Cugowskim nie wskazywała na zainteresowanie brytyjskim blues rockiem. Jednak Wojciech Cugowski od wielu lat  uczestniczył  we wszelkich tribute bandach dotyczących twórczości Deep Purple i Blacka Sabbath.  Ponadto  poza głównym projektem ciągle urządzał muzyczne wyprawy na teren blues rocka i hard rocka. Po rozpadzie zespołu Bracia nawiązał współpracę z lubelskim  bluesowym zespołem Teksasy.  Czyli Bartek Sosnowski i Keith Thompson  zajmą się bluesowymi wątkami widocznymi w twórczości brytyjskich wykonawców, a Wojciech Cugowski zajmie się  hardrockowymi wątkami w twórczości brytyjskich wykonawców.

Czego można oczekiwać w set liście tego koncertu. Grane będą tylko covery. Na pewno można oczekiwać utworów Rolling Stones , Cream, Joe Cockera , Traffic  i wielu innych gwiazd brytyjskiego blues rocka na których wychowała się większość dzisiejszych blues fanów w Polsce.

Fot: Neri Vill z Pixabay